Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
18.12.2012 12:07 - Прилагане на облагането на дохода от лихви по срочни депозити от 2013 г.
Автор: aidriell Категория: Бизнес   
Прочетен: 281 Коментари: 0 Гласове:
3



Промените в Закона за данъците върху доходите на физическите лица,  бяха приети на второ четене ,но как банката ще изчислява върху какъв доход да начисли данъка, как се определя данъчната основа при вече сключени договори и дали изобщо те ще бъдат обект на данъчно облагане.при липсата на детайлна наредба от НАП,.
Oпитахме се да изтълкуваме текстовете на приетия закон влизащ в сила след 2 седмици. .

Кои са данъчно задължени субекти и какъв ще е размерът на данъка?


Доходите от лихвите по депозитни сметки, в търговски банки и клонове на чуждестранни банки, установени в държава членка на ЕС/ЕИП са изключени от необлагаемите доходи по чл. 13, т. 8. Съгласно чл. 38, ал. 13 с окончателен данък ще се облага брутната сума на придобитите лихви, като ставката на данъка е 10%, съгласно чл. 46, ал. 1.

Според новата точка 58 на § 1 от Допълнителните разпоредби, "Депозитни сметки" са банкови сметки за съхранение на пари за определен срок срещу възнаграждение (лихва)."

Подлежат на облагане депозитните сметки на физически лица, лицата със свободни професии, адвокати, нотариуси, ЧСИ и пр. Не подлежат на данъчно облагане депозитните сметки на еднолични търговци.

Размерът на данъчната ставка е 10% от получения доход от депозит.

Доходът от кои депозити ще бъдат облагани?

За да бъде обложен депозита, то той трябва да е сключен за определен срок и вложителя да получава възнаграждение за това под формата на лихва. Това означава, че няма да бъдат обложени с данък доходите от лихви по безсрочни спестовни сметки, разплащателни сметки и детски депозити. Последните се считат за депозити, без определен срок, тъй като при тях падежната дата съвпада с датата на навършване на пълнолетие на титуляра. Реално всеки един такъв депозит е с различен срок, поради което се считат за безсрочни.

Дължи ли се данък върху дохода от лихви по вече сключени стари договори за депозити с падеж през 2013?

Това се оказва най-обсъждания и неясен казус. В тази дискусия е важно да се изяснят два основни момента - начисляване на лихвата от банката и получаване на тази лихва. Отговорът тук е „Да", дохода от лихви по вече сключени договори ще бъдат облагани през 2013 година.

ЗДДФЛ и конкретно
 чл.11 (5), според, който:
"При авансово изплащане на дохода по чл. 38, ал. 13 същият се счита за придобит на датата на падежа на депозита или на датата на предсрочното му прекратяване."
Задължението на практика възниква в момента на придобиване на дохода от лихви, а не в момента на начисляването им.

Тъй като съществуват доста видове депозити, които ще бъдат обект на данъчно облагане и в същото време са с различен начин на изплащане на лихвата ще разгледаме основните разновидности.
Как се изчислява данъкът при различните разновидности на депозитите?

Депозит с авансово изплащане на лихвата

Текстовете на закона тук са повече от ясни. При авансово изплащане на дохода от лихви, същият се счита за придобит на датата на падежа на депозита или на датата на предсрочното му прекратяване. Въпреки, че лихвата се получава при откриването на депозита, то счетоводно банката начислява лихви и след този период. Така вече сключени авансови договори ще бъдат обложени с данък при източника, в случай че падежната дата е през 2013 г. За разлика от останалите депозити, данъка тук ще се събере от главницата на депозита на падежната датата.

Депозит с изплащане на лихвата на падеж


Това е възможно най-лесния начин за установяване размера на данъка. При тези депозити дохода се получава, а съответно данъка се удържа след изтичане срока на депозита. При вече сключени договори с падежна дата след 01.01.2013 г. данък по тези депозити се дължи и се спазва горепосочения принцип.

Депозит с получаване на лихвата в края на определен период (1, 2, 3, 6, 12 месеца и т.н.)

При договорите с периодично изплащане на лихвата отново се спазва основния принцип в данъчните закони с данък да се облага доход в момента на неговото получаване. Реално банката ще удържа сумата на данъка в месеца, в който е получен дохода от лихвата. При договори, които вече са сключени през 2012 г. или по-рано с този тип олихвяване данък се начислява върху лихвата получена след 01.01.2013 г.


Данъкът върху дохода от лихви по срочни депозити ще се отрази негативно най-вече на дългосрочните депозити, сключени преди влизане на закона в сила. Именно при тях доходът е най-висок като размер. От там следва и удържаната сума под формата на данък да е висока и да се окаже че хората реалноще връщат пари на банките които ще бъдат уържани от главниците по депозитите  им .

Възможно е да има промени в тълкуванието при излизане на наредбата за прилагане на закона.
Новият данък върху лихвите по срочните депозити ще трябва да се обявява  в годишната данъчна декларация за пръв път през 2014 г., като се подава декларация по образец за дължимите данъци.но не всички ще са задължени да го правят. Това следва от приетите окончателно от парламента промени в данъчните закони за догодина.





Гласувай:
3



Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: aidriell
Категория: Технологии
Прочетен: 683939
Постинги: 178
Коментари: 189
Гласове: 883